מרכז הזמנות

050-7280669

פנס צלילה

קניית פנס צלילה - חלק א

מדריך השלם לקניית פנס צלילה


אחד המוצרים הבסיסיים לכל צוללן מקצועי וגם מתחיל, הוא פנס צלילה.פנסים מסוג זה דורשים התחשבות מסויימת בתנאים שלא קיימים ברוב הפנסים הפשוטים למחנאות, ולכן חשוב מאוד לחקור את סוגי הפנסים הקיימים בשוק בכדי לבחור את הפנס האידיאלי לתנאי הצלילה. צלילות לילה, צלילות במקומות חשוכים, וצלילת מערות, ידרשו פנס צלילה מקצועי שיוכל לעמוד בתנאי הלחץ בעומקי המים. אומנם לא כל פנס אטום למים יכול לספק את הסחורה, וחשוב לקנות פנס המיועד במיוחד לסוגי הצלילות אליו מייעדים אותו. זאת אומרת הוא חייב להתחשב גם בלחץ, גם בהפצת אור גבוה שאכן יאיר את המרחב לצורך ניווט תת ימי, והוא גם צריך להיות עמיד לאורך זמן גדול יחסית שלא יצריך החלפת סוללות מסובכת באמצע צלילה.

קצת רקע
בשנים האחרונות רוב הפנסים המקצועיים הקיימים בשוק עשויים נורות לד (LED). נורה זו עשויה בשיטת מעגל דיודאות חשמלי, ומאפשר פליטת אור חזק במיוחד, שליטה באלומות אור ממוקדות ומפוזרות, ואורך חיים ארוך במיוחד כתוצאה מצריכת אנרגיה נמוכה. בנוסף יתרונותיה של נורת הלד קשורים בפליטת אור בהיר המדמה אור יום, לעומת נורות להט רגילות שמוציאות אור צהוב, תכונה מאוד לא יעילה במים בגלל פיזורה הרחב שלמעשה מבזבז אנרגיה לשווא בתנאים חשוכים במיוחד. נורות הליון הן היחידות שיכלו להתחרות בנורות הלד מבחינת חוזק, אך הן בזבזו אנרגיה גדולה מאוד ולכן היו לא חסכניות.

איך בוחרים?
סוגי פנסי הצלילה נעים על טווח מחירים גדול במיוחד כאשר ככל שעולים במחיר מקבלים פנס עמיד יותר ואטום יותר בעומקים גדולים יותר, ולרוב גם יאפשרו טעינת סוללה לעומת החלפת סוללה מצלילה לצלילה.

קיימים גדלים שונים של פנסים, גדולים וקטנים. פנסים קטנים הרבה פעמים יוכלו להתלבש על קסדה, תכונה המאפשרת תנועה חופשית של הידיים בעת הצלילה. פנסים קטנים בהרבה מקרים יהיו יעילים מאוד לצלילות בעומקים לא גדולים במיוחד או לחלופין לא בחושך מוחלט, מאחר ויש לקחת בחשבון שלא תמיד יתנו אור חזק מספיק.  לעומת זאת פנסים גדולים לרוב יהיו חזקים יותר וינפיקו תאורה למרחב ואורך רחוק במיוחד. בצלילות עמוקות מאוד אין הרבה התלבטות.

בשוק קיימים פנסי צלילה עם גוף פלסטיק וגוף מתכת. ישנה סבירות רווחת שגוף מתכת יהיה תמיד עמיד יותר, אך סברה זו לא בהכרח נכונה, כי גוף מתכת לרוב יוסיף משקל מיותר לצוללן. אם קונים פנס צלילה של חברה מוכרת וטובה, פנס עם גוף פלסטיק לא יהווה בעיית אטימות. נקודות התורפה של כל הפנסים תמיד תהיה בלחצני הסגירה והפתיחה מאחר ונקודה זו יותר חשופה לכניסת מים. רצוי לבדוק  את סוג האטימות וטיבו של הפנס במקומות אלו.

מדריך קניית פנס צלילה חלק ב'